Konto Osobiste – jakie wybrać?
Często zadajecie mi pytanie, jakie konto osobiste wybrać, na który bank się zdecydować.
Dam Wam kilka wskazówek, czym się kierować, aby dokonać najlepszego wyboru i zaoszczędzić .
Koniecznie zwróć uwagę na:
- Płatność. Oczywiście pierwszą rzecz jaką powinnaś sprawdzić to wysokość opłaty za konto, czyli jaką kwotę za prowadzenie pobiera dany bank, jaka jest opłata za kartę oraz czy wszystkie bankomaty są za darmo. Ogromna konkurencja między bankami sprawiła, że mamy naprawdę duży wybór, więc warto poświecić więcej czasu na porównanie ofert, ale wybrać bank, w którym wszystkie wymienione wyżej opłaty wynoszą zero złotych.
- Dobry rachunek to rachunek bardzo funkcjonalny. Analizując oferty rachunków musimy także uwzględnić do czego on ma nam służyć. Jeśli zamierzamy obsługiwać rachunek przez Internet, to wybierz taki gdzie dostęp do systemu bankowości elektronicznej jest darmowy. Koniecznie skontroluj koszty związane z wykonywaniem określonych czynności np. kontrola salda, założenie lokaty, ustanowienie zlecenia stałego czy wykonanie przelewu.
- Obsługa internetowa. Ważne jest, aby platforma, którą będziesz obsługiwać była prosta i czytelna, zaoszczędzi Ci to nerwów i czasu przy robieniu przelewów, ściągania historii rachunku lub innych czynności.
- Dobra obsługa telefoniczna. Zdarza się (rzadko, bo rzadko, ale jednak), że bankomat nie wyda nam naszych pieniędzy. Wpadasz wtedy w panikę i nie wiesz, co zrobić. Pierwszym krokiem jaki wykonujesz jest telefon pod numer, który widnieje na bankomacie. Często jednak bywa tak, że właściciel prosi, abyśmy skontaktowali się także z bankiem. Dlatego ważne jest, aby bez zbędnego czasu wiszenia na słuchawce, słuchając Mozarta, móc skontaktować się z działem obsługi i zgłosić problem.
- Aplikacja mobilna. Jeśli chcesz korzystać z aplikacji banku na telefonie, upewnij się, że możesz ją zainstalować.
- Jeśli nie lubisz nosić przy sobie kart płatniczych, a chcesz płacić za pomocą telefonu, sprawdź, które konto ma możliwość płacenia funkcją BLIK.
- Kredyt hipoteczny. Jeśli posiadasz kredyt hipoteczny lub planujesz go wziąć pamiętaj, że wtedy oferta z kontem osobistym jest tańsza i wtedy założenie konta wraz z wzięciem kredytu będzie to dla Ciebie najbardziej opłacalną opcją. Niektóre banki wręcz tego wymagają.
Zapoznaj się z ofertami wszystkich banków, możesz to zrobić internetowo lub udać się osobiście do placówek.
Przeanalizuj plusy i minusy zaznacz na czerwono wady danego konta. Pomyśl, na czym najbardziej Ci zależy i czego oczekujesz. Jeśli konto ma służyć osobie starszej upewnij się, że dany bank jest blisko domu i ma prostą obsługę internetową lub telefoniczną.
W najbliższym czasie stworzę porównywarkę kont, dzięki której będziesz na bieżąco.
Ann.
View Comments (2)
Zgadzam się z argumentami od 1 do 6, ale nie z 7.
Konto zakłada się zazwyczaj na studiach. Raczej mało prawdopodobne, ze ktoś będzie myślał w tym okresie o kredycie hipotecznym. A jeszcze mniej prawdopodobne, że oferta kredytowa tego banku będzie podobna.
Panie Łukaszu założyłam konto w wieku 21 lat :) a w tym wieku już młodzi myślą o własnym mieszkaniu nie wszyscy ale także są tacy :) . Myśle, ze to tez już się tyczy osób które maja konto i myślą o kredycie warto wtedy przeanalizować czy jeśli przeniosą rachunek do Banku który udzielił im hipoteke spowoduje obniżenie kosztów .