X

Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Cześć. Dzisiaj opiszę wam czym jest Biuro Informacji Kredytowej, czym się zajmuje, oraz za co odpowiada jego działalność.

Wielu ludzi słysząc BIK od razu odpowiada, że nie nie jestem w BIKU. Większość odbiera tę instytucję jako coś negatywnego, myślą że jeśli ktoś ich pyta o wpisy w BIK to oznacza, że są nierzetelnymi klientami. Nic bardziej mylnego.

Biuro Informacji Kredytowej to organizacja, która zajmuje się gromadzeniem danych przesłanych przez banki. Ma ona za zadanie monitorować jak dany klient spłaca zobowiązanie bankowe (kredyt gotówkowy, hipoteczny, kartę kredytową, debet w koncie), zaczęli również gromadzić informacje o spłatach zobowiązań pozabankowych potocznie mówiąc (chwilówek).
Każdy klient, który terminowo spłaca swoje zobowiązanie bankowe od minimum sześciu miesięcy ma naliczoną punktację a co za tym idzie „jest w BIK”.
(Sprawdź jak zadbać o swoją dobrą punktację w BIK).

 

Co jeśli spóźnisz się z ratą kredytu ?

Biuro Informacji Kredytowej również odnotuje taką informację pod Twoim PESELEM, informacja ta zostanie pobrana przez bank przy najbliższym zapytaniu o kredyt.
Każda instytucja bankowa pobiera Twoje dane z Biura Informacji Kredytowej, gdy przychodzisz do niej chcąc złożyć wniosek o kartę kredytową, debet w koncie, kredyt ratalny lub hipoteczny.
Nic złego się nie dzieje w naszej historii kredytowej, dopóki opóźnienie w spłacie jakiegoś produktu nie przekroczy 30 dni. Takie opóźnienie chwilowo zaburzy Twoją punktację, jednak gdy będziesz nadal spłacać terminowo to zobowiązanie bez poślizgów, punktacja wróci do normy.
Większe problemy zaczynają się w momencie, gdy nasze opóźnienie przekroczy 30 dni, czyli wyniesie 31 i więcej. Wówczas w naszej historii kredytowej zostanie odnotowane opóźnienie w spłacie,  co bank ma prawo odmówić nam udzielenia kredytu.
Jest to informacja dla banku, że jesteś nierzetelnym klientem.

Jedno źle spłacone zobowiązanie może na tyle zaburzyć i zniszczyć Twoją historię kredytową, że przez 5 najbliższych lat od daty spłaty i zamknięcia tego zobowiązania nie otrzymamy w instytucji bankowej kredytu gotówkowego ani innego produktu oferowanego przez bank.
Głowa do góry to nie koniec świata. Źle spłacane zobowiązania można usunąć ze swojej historii kredytowej.
(Sprawdź jak sobie z tym poradzić – czyszczenie BIK).

 

Co daje Ci pozytywne spłacanie zobowiązania ?

Każdy bank ma inny próg, który jest akceptowany żeby móc u niego wnioskować o produkt bankowy. Jeśli Twoja punktacja scorignowa, czyli ta która nalicza się poprzez terminowe spłacanie zobowiązanie bankowego osiągnie próg około 500 punktów (stara punktacja) 80/100 (według nowej punktacji), wówczas masz otwartą drogę do praktycznie wszystkich banków i najlepszych ofert dostępnych na rynku, czyli takich przy których mamy najlepsze z możliwych parametry kredytowe (oprocentowanie, prowizję bankową). Niestety nie tylko terminowe spłacanie zobowiązania ma wpływ na ofertę jaką otrzymamy od banku, ale i szereg innych czynników.
Chcesz się dowiedzieć jakie to czynniki ? Kliknij tutaj

Jeśli masz pytania dotyczące artykułu to oczywiście zapraszam do rozmowy w komentarzach.

Anna Miłek-Mandziej: Nazywam się Ann. Jestem żoną wspaniałego mężczyzny i matką dwóch cudownych dziewczynek. Jestem także pośrednikiem finansowym. Tak, pośrednikiem. I jestem pewna, że właśnie w tym momencie większość z Was przewróciła oczami i westchnęła „ech, kolejny pośrednik..”. Tylko czy wiecie kim jest pośrednik i czym różni się od pani Kasi pracującej w banku? Odpowiedź znajdziesz na tym blogu.

View Comments (0)

Related Post