Chciałaś pożyczyć pieniądze na bieżące wydatki lub wziąć kredyt konsolidacyjny, a tu odmowa? Masz wrażenie, że wszystkie banki zamknęły przed Tobą wrota? W poniższym artykule przedstawiamy powody, które wpływają na odmowę wnioskując o kredyt w banku.
Bardzo często podczas rozmowy z Klientami, że zanim przyszli do nas byli już w kilku bankach z zapytaniem o kredyt, jednak otrzymali odmowę. Bankier zazwyczaj nie jest w stanie podać rzeczowej przyczyny.
Poniżej znajdziecie kolejne pięć czynników, które mogły mieć na to wpływ. Zapraszamy do lektury.
6) Opóźnienia w spłacie zobowiązań
Bywa i tak, że powinęła się noga podczas spłaty danego zobowiązania. Jeśli opóźnienie wyniosło jednorazowo do 30 dni (i nie przekroczyło tej liczby), to o kredyt po zapłaceniu zaległości nie powinno być problemu. Jeśli natomiast opóźnienie wyniosło ponad 30 dni wówczas może to być podstawą banku do tego, aby wydać decyzję negatywną i zdarza się to w 90% przypadków. Jeśli klient opóźnia się co miesiąc z ratą po kilkanaście dni 15-20 dni i jest to cykliczne, wówczas analityk też może podjąć decyzję o tym, aby nie udzielić kredytu klientowi.
7) Zbyt duża liczba zobowiązań kredytowych
Bardzo dużo banków daje swoim klientom oferty na tak zwany klik. Po zalogowaniu się do swojej bankowości elektronicznej wystarczy kliknąć na przygotowaną ofertę i kredyt w wielu przypadkach zostaje udzielony. Wiele osób budzi się w momencie, gdy ma już na swoim koncie 10-20 kredytów gotówkowych.
Pomimo tego, że te zobowiązania płacone są regularnie, to niektóre banki stosują w swojej polityce kredytowej tzw. limit liczby zobowiązań. I jeśli po zapytaniu do BIK okaże się, że klient ma więcej niż np. 7 zobowiązań, to otrzymuje decyzję negatywną z tzw. Automatu. Tutaj ważnym elementem jest skorzystanie z pomocy osoby doświadczonej, która wie, który bank akceptuje daną liczbę zobowiązań.
8) Brak zgody małżonka na zawarcie umowy kredytowej
Podczas uzupełniania każdego wniosku kredytowego bankier zawsze zadaje pytanie dotyczące stanu cywilnego. Ma to wpływ, po pierwsze, na naszą ocenę scoringową (osoba w związku małżeńskim jest lepiej punktowana/odbierana przez bank niż kawaler). Po drugie, powyżej pewnej kwoty kredytu zawsze wymagane jest wyrażenie zgody małżonka na zawarcie umowy kredytowej.
W tym miejscu chciałbym sprostować pewną kwestię. Wyrażenie zgody na zawarcie umowy kredytowej nie jest równoznaczne z tym, że mąż/żona też będzie współkredytobiorcą. To znaczy, że jeśli mąż wyrazi zgodę na zawarcie przez jego żonę kredytu, to zobowiązanie nie będzie widniało w jego BIK i nie obciąży jego zdolności kredytowej. Wracając do sedna, tak jak wspomniałem, w zależności w jakim banku złożymy wniosek, od takiej kwoty będzie wymagane wyrażenie zgody waszej drugiej połówki na wzięcie kredytu.
Posiadamy w ofercie banki, które wymagają takiej zgody dopiero od kwoty powyżej 50 000 zł, więc jeśli ktoś ma problem z uzyskaniem kredytu to oczywiście zapraszam. Zazwyczaj zgoda jest wymagana powyżej kwoty kredytu 20 000 zł.
9) Zbyt duża liczba wziętych kredytów w krótkim czasie
Jeśli w krótkim okresie czasu wypadną Ci nieprzewidziane wydatki, a Ty bez zastanowienie będziesz chodził do swojego banku po coraz to nowe finansowanie bieżących potrzeb, to w momencie, gdy zdasz sobie sprawę z tego, że zobowiązań jest już za dużo i czas na konsolidację, możesz się niestety zdziwić.
Często zdarza się, że klienci otrzymują odmowę od analityka, który swoją decyzję motywuje tym, że klient ma dużą „zdolność” do zadłużania się. To znaczy, że wziął w krótkim okresie czasu wiele zobowiązań. I nawet pomimo tego, że zdolność kredytową posiada i chciałby uporządkować swoje kredyty, to niestety, finansowania nie uda się utrzymać. Jest on zbyt ryzykownym klientem dla banku.
10) Wiek kredytobiorcy
W każdym banku, który udziela kredytów konsumpcyjnych, istnieją również bariery wieku te minimalne jak i te maksymalne. Zazwyczaj klienci są kredytowani przez banki między 21-70 rokiem życia. Oczywiście bywają wyjątki i można znaleźć bank, który da kredyt klientowi, który na dzień zakończenia umowy kredytowej będzie mógł mieć nawet 85 lat. Lub pozwalają wziąć swój pierwszy kredyt tuż po uzyskaniu pełnoletności. Wszystko rozbija się o znajomość polityk kredytowych banków.
Jeśli potrzebujesz indywidualnej konsultacji to zapraszam do złożenia formularza , skontaktujemy się z Tobą i przeanalizujemy sytuację.
Część pierwsza artykułu TUTAJ.